Minute za branje

Ena glavnih nalog šolske knjižnice je bralna spodbuda mlajših. Zanjo se trudimo v sodelovanju z različnimi organizacijami, učitelji. Po našem mnenju se to raje zgodi nevsiljivo, skozi prijaznejše dogodke, dejavnosti.

Eno takih aktivnosti smo poimenovali Minute za branje. Oblikujemo jo skupaj z učiteljico slovenščine Tjašo Petkovšek.

Za izvedbo načrtujemo nekaj ključnih, predvsem predpočitniških terminov. Otroke zlasti želimo nagovoriti k predpočitniškemu obisku knjižnice ter medpočitniškemu branju. Med počitnicami razne šolske in izvenšolske obveznosti odpadejo, svet okrog nas se sprosti, umiri. Nam dovoli, da lahko v miru, brez slabe vesti v roke vzamemo knjigo po lastnem izboru in se ji pustimo odpeljati daleč proč.

2023/2024

• 20. 9 . 2023 – uvod v Bevkovo bralno značko: Devet-ičk bere. Devetošolci so deset minut prve ure vsem učencem brali zgodbe in odlomke del s seznamov za omenjeno bralno značko.

2022/2023

• 20. 9. 2022 – uvod v Bevkovo bralno značko: Devet-ičk bere. Devetošolci so deset minut prve ure učencem od 1. do 9. razreda, vključno z oddelkom NIS, brali zgodbe oziroma izbrane odlomke del;

2021/2022

• 17. 9. 2021 – Naj se začne: pripravljen nagovor in posnetki za ogled v razredih kot uvod v Bevkovo bralno značko;
  • 21. 10. 2021 – Sladke hruškice: po šolskem ozvočenju predvajano povabilo k počitniškemu branju, zgodbico brala tretješolca Julija Jereb Herega ter Drejc Klemenčič.

2020/2021

• 17. 9. 2020 – Naj se začne: začetek Bevkove bralne značke: po zvočniku predvajan posnetek (kombinacija glasbe in besedila) – učenca Neža Hvala, 8. b ter Nik Jezeršek, 8. a sta nagovorila učence ter prebrala zgodbo Tiho, tukaj beremo! avtorice Becky Bloom;
  • oktober 2020 –  pred jesenskimi počitnicami: Hej, postoj! s po hodnikih razobešenimi odlomki del.

2019/2020

• 17. 9. 2019 – začetek Bevkove bralne značke: osmošolci in devetošolci po razredih berejo zgodbe ali odlomke zgodb iz seznama za bralno značko;
  • 22. in 24. 10. 2019 – pred jeseniskimi počitnicami: starejši učenci ostale nagovorijo po zvočniku;
  • 16.-20. 12. 2019 Praznično …  – teden pred novoletnimi počitnicami vsi razredi obiščejo šolsko knjižnico: v 1. triletju program predstavijo šestošolci (Nancy E. Walker-Guye: Vesel božič, mišek Matiček!), v 2. triletju izpeljemo bralni strategiji na temo Astrid Lindgren: Božični večer s Piko Nogavičko, v 3. triletju berejo devetošolke (strnjeni odlomki zgodbe Naslednja postaja: jaz + ti pisateljice Maureen Johnson iz knjige Zima, zima bela);
  • 10.-14. 2. 2020 Dvakrat 5 – teden pred zimskimi počitnicami: po zvočniku se dnevno predvaja 5 minut glasbe in 5 minut posnetkov branja učencev – ponedeljek zulujska pravljica Od kod so prišle zgodbe, torek slovenska ljudska pravljica, sreda poezija Bine Štampe Žmavc, četrtek basni, petek odlomek Malega princa (A. de Saint-Exupery).