Izmenjava knjižnih kazalk že osmič

Učenci skupine podaljšanega bivanja 5. a, b, c so se fotoaparatu nastavili s prejetimi litovskimi kazalkami ter z učiteljico Anito Vihtelič Janež na tabli pustili pozdrav litovskim partnerjem.

Mednarodnemu mesecu šolskih knjižnic v 2024 je organizatorica IASL (International Association of School Librarianship) nadela temo Šolske knjižnice povezujejo skupnost (School Libraries: Community Connectors).

Kot navadno smo v njem sodelovali z mednarodno izmenjavo knjižnih kazalk in bili tokrat povezani s portugalsko, litovsko ter poljsko šolo.

Učiteljice mentorice so kot izhodišče izbrale različne pristope, upoštevajoč predvsem starostno skupino otrok in čas, namenjen izdelavi. Večinoma pa smo se oprli na stari idrijski legendi o tihotapki živega srebra Marini Melhiorci ter rudniškem škratu Perkmandlcu ali pa na stvari, po katerih naša mala Idrija že stoletja slovi daleč onkraj svojih meja.

Litovska šola Vilniaus Šeškinės pradinė mokykla iz Vilne na čelu s koordinatorico Agne Krisciunaite se je dejavnosti udeležila povsem prvič. Morda je prav to botrovalo trudu, ki so ga vložili v izdelke. Nismo prejeli le običajnih kazalk, dobršen del učencev so razveselili pravi mali cofasti pajacki. Poleg tega so nas presenetili še z litovsko čokolado. Da bi se vsaj malo oddolžili, smo zanje k pošiljki, zraven običajnega promocijskega materiala Idrije, tokrat so nam ga podarili v Mestnem muzeju Idrija, male klekljane čipke ter idrijskih razglednic, dodali še v angleščino preveden izvod Šabčeve zgodbe o Perkmandlcu. Da jim bodo naše legende še bližje.

Z omenjeno šolo so bili povezani godoviški četrtošolci, ki so ustvarjali pod budnim očesom učiteljice angleščine Branke Skrt. Tudi skupini podaljšanega bivanja 4. c, 5. b, c in 5. a, b, c, ki ju vodita učiteljici Petra Lapanje ter Anita Vihtelič Janež. In tretješolci – učenci dodatnega pouka slovenščine z mentorico Vesno Carl.

 

Prvošolci so si, jasno, izmenjali nekoliko bolj preproste kazalke. Sodelovali so s portugalsko šolo Escola Básica de Pousa iz manjšega kraja Pousa. Koordinatorica na sodelujoči šoli je bila Gloria Sousa. Mentorica skupine podaljšanega bivanja 1. a pa njihova učiteljica Ana Kurtanjek.

Izpod prstov naših prvošolcev. Izdelke smo poslali na Portugalsko.

 

S šolo Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Gorzkowie iz poljske vasi Gorzkowie so sodelovali učenci 8. c. Z njimi smo se, v navezi z razrednikom Alanom Štucinom, s kazalkami spoprijeli tekom petkovih razrednih ur.

 

Še vedno ostajamo v sodelovanju z Mestno knjižnico in čitalnico Idrija, ki je z veseljem na razstavo sprejela tako naše kot izdelke tujih šol.

In kot je enako v navadi, smo naknadno velik prostor šolske knjižnice za dobra dva tedna okrasili z nizom s tujih šol prejetih kazalk.

Januarja smo odposlali zadnjo pošiljko, istega meseca s Poljske zadnjo prejeli.

Celoten proces je potekal v stalni komunikaciji s koordinatoricami. Tokrat povsem gladko – brez raznih poštnih zapletov, zank in stranpoti. Morda se čudno bere, vendar je tudi to svetla točka letošnje izmenjave.

Vsem tako ali drugače sodelujočim se iskreno zahvaljujemo za izdelke, sodelovanje, prijaznost in se priporočamo tudi v bodoče.