Minute za branje

Ena glavnih nalog šolske knjižnice je bralna spodbuda mlajših. Zanjo se trudimo v sodelovanju z različnimi organizacijami, učitelji. Po našem mnenju se to raje zgodi nevsiljivo, skozi prijaznejše dogodke, dejavnosti.

V letošnjem šolskem letu smo eno takih aktivnosti poimenovali Minute za branje. Oblikujemo jo skupaj z učiteljico slovenščine Tjašo Petkovšek.

Za izvedbo smo načrtovali nekaj ključnih, predvsem predpočitniških terminov. Otroke smo zlasti želeli nagovoriti k predpočitniškemu obisku knjižnice ter medpočitniškemu branju. Med počitnicami razne šolske in izvenšolske obveznosti odpadejo, svet okrog nas se sprosti, umiri. Nam dovoli, da lahko v miru, brez slabe vesti v roke vzamemo knjigo po lastnem izboru in se ji pustimo odpeljati daleč proč.

2019/2020

• 17. 9. 2019 – začetek Bevkove bralne značke: osmošolci in devetošolci po razredih berejo zgodbe ali odlomke zgodb iz seznama za bralno značko;
  • 22. in 24. 10. 2019 – pred jeseniskimi počitnicami: starejši učenci ostale nagovorijo po zvočniku;
  • 16.-20. 12. 2019 Praznično …  – teden pred novoletnimi počitnicami vsi razredi obiščejo šolsko knjižnico: v 1. triletju program predstavijo šestošolci (Nancy E. Walker-Guye: Vesel božič, mišek Matiček!), v 2. triletju izpeljemo bralni strategiji na temo Astrid Lindgren: Božični večer s Piko Nogavičko, v 3. triletju berejo devetošolke (strnjeni odlomki zgodbe Naslednja postaja: jaz + ti pisateljice Maureen Johnson iz knjige Zima, zima bela);
  • 10.-14. 2. 2020 Dvakrat 5 – teden pred zimskimi počitnicami: po zvočniku se dnevno predvaja 5 minut glasbe in 5 minut posnetkov branja učencev – ponedeljek zulujska pravljica Od kod so prišle zgodbe, torek slovenska ljudska pravljica, sreda poezija Bine Štampe Žmavc, četrtek basni, petek odlomek Malega princa (A. de Saint-Exupery).