Zlati bralci na Goriškem

Devetošolci so se včeraj poslovili od osnovnošolskih dni. Veseli, a tudi še malce žalostni, odhajajo novim dogodivščinam naproti. Še prejšnji teden pa smo se z zlatimi bralci družili na nagradni ekskurziji. Te so se tokrat udeležili le najbolj vztrajni učenci OŠ Črni Vrh, OŠ Idrija in OŠ Spodnja Idrija. Seveda brez prijazne geste ZPM Idrija tudi tokrat ne bi šlo. To je že tretje leto zapored, ko nagrajujejo pridne bralce Bevkove bralne značke. Njihova Sabina Vidmar se je na sredo, 6. 6.,  odpeljala z nami v Novo Gorico. Razdeljeni v skupine smo si ogledali področno Goriško knjižnico Franceta Bevka in e-Hišo (hišo poskusov).V knjižnici jih je ob računalniški predstavitvi čakalo nekaj uvodnih besed. Pokazali so tudi par starih fotografij Idrije, ki jih hranijo v njihovem arhivu. Zatem je sledil voden ogled moderne knjižnice, ki je ne premore vsako mesto. Posebna je na zunaj, znotraj in v svoji ponudbi. Zgradba, v kateri domujejo že osemnajsto leto, ima obliko odprte knjige. Na eni strani se z velikimi okni odpira proti borovemu gozdičku. Mogoče je izstopiti na njihovo zelenico ob fontano, se udobno namestiti na klopi ali ležalniku in odpotovati v svet knjig. Precej idilično. Tudi otrokom se pri njih ne godi slabo. Imajo očarljivo pravljično sobo z visečimi malhastimi vrečami, katere so naši učenci takoj preizkusili. Skozi zvezdice na stropu se, v ustreznem vremenu, ustvarja prijetno vzdušje.

Z vse polno študijskimi mesti je knjižnica prostor, kjer se dijaki in študentje zadržujejo tudi po cele dneve. Kot novost v ponudbi imajo Mojstrovalnico, sobo, kjer lahko glasbeni amaterji mešajo glasbo, nadarjeni na likovnem  in podobnih področjih ustvarjajo s 3D pisali ali natisnejo prave 3D strukture. Ena od naših skupin je imela srečo, da je v garaži naletela na njihov pisan bibliobus. Na hitro so se učenci smeli povzpeti nanj in si ogledati knjižnico v malem. Minute zatem se je že odpeljal v okoliške vasi. Kaj bi naštevali, kaj vse še skriva goriška knjižnica. Vanjo lahko vstopi vsak, član ali nečlan, star ali mlad. Ko vas pot prihodnjič zanese v Novo Gorico, si vzemite čas in jih obiščite. Bibliofilom in navdušencem nad knjižničnimi interierji gotovo ne bo žal.

Po obisku knjižnice smo se odpravili v bližnji park. Tam smo pomalicali, si malce odpočili, se malo poigrali.

Nato smo se odpravili na Bevkov trg do e-Hiše. Učenci so si tu ogledali zanimive poskuse, na delavnici izdelali preproste katapulte.Zatem nas je že čakal povratek domov. Preživeli smo lep, sončen in sproščen dan. Hvaležni smo sodelujočim organizacijam ZPM Idrija, Goriški knjižnici Franceta Bevka in e-Hiši, da so nam omogočile izlet, nas sprejele in gostile.

Zlatim bralcem še enkrat čestitke ob lepem dosežku. In ker je ravno čas novih začetkov … Za nekatere med vami sem si pred leti že izposodila citat »Thanks for the adventure – now go have a new one.« Zdi se primeren trenutek, da to ponovno storim. Uživajte v branju dobrih knjig, prihajajočih novih avanturah, predvsem pa uspešno pišite dalje svojo življenjsko zgodbo.

Konec prihodnjega šolskega leta, so nam prišepnili, bo ZPM Idrija zopet radodarna. Če ste pridno brali osem let osnovne šole, imate približno leto dni časa, da postanete zlati bralci. Mlajši ravno tako vztrajajte, da zlati postanete čez dve, tri, štiri leta. Med dolgimi in vročimi poletnimi počitnicami pa vsi skupaj le malo povadite, da bo jeseni branje hitreje in bolj gladko steklo.